ЕСОЗ - публічна документація

D030. Особливості реалізації бізнес-процесів Реабілітації

 

Особливості реалізації бізнес-процесів Реабілітації у ЕСОЗ

1. Реабілітація — нова галузь охорони здоров’я, що підлягає фіксації у ЕСОЗ

Реабілітація — це нова для системи ЕСОЗ галузь охорони здоров'я, бізнес-процеси якої системно реалізуються на базі відповідних законодавчих актів України. До поточного моменту в системі ЄСОЗ були присутні лише процеси, що стосуються спеціальностей «Медицина» та «Фармакологія».

 

 

Реалізація процесів реабілітації грунтується на використанні вже наявних сутностей ЕСОЗ (Episode, Encounter, Observation, Care Plan, Activity, Service Request, Procedure), які успішно використовуються для ведення електронних медичних записів. При цьому в процесі розробки механізмів ведення ЕМЗ, що відображають суть реабілітаційних процесів, було наголошено на мінімізації змін до складу атрибутів та смислових призначень у наявних структурах перерахованих сутностей. 

Детальний опис моделі даних одиничного циклу Індивідуального Плану реабілітації пацієнта наведено в документі «RHB-D040. Структура моделі даних Реабілітації – Сутності ЕСОЗ».   


2. Взаємодія лікувального та реабілітаційного процесів під час гострого періоду

Гострим періодом реабілітаційної допомоги вважається період перебування пацієнта на стаціонарному лікуванні до момента, поки він вимагає цілодобової уваги профільного (по основному захворюванню) лікаря-спеціаліста. Відповідальним за пацієнта у цей період є лікуючий лікар, який веде його історію хвороби, та узгоджує план та обсяг процедур реабілітації, що надаються членами МДРК згідно плана реабілітаційних циклів у межах гострого періода.

Лікар стаціонару забезпечує реєстрацію всіх основних даних лікувальних процесів і процедур, в т.ч:

  • первинну реєстрацію пацієнта при надходженні його до стаціонару та взаємодію з ЕСОЗ щодо процесів пошуку/реєстрації персони та отримання доступу до його раніше внесених ЕМЗ;

  • предметне обстеження та фіксацію основних/супутніх діагнозів пацієнта;

  • реєстрацію ЕМЗ лікувального процесу щодо основного захворювання відповідно до профілю лікувального закладу;

  • оформлення виписки пацієнта / направлення його до іншого медичного закладу.

Реабілітаційний процес та включення до нього Мультидисциплінарної Реабілітаційної Команди (МДРК) лікувального закладу ініціюється після стабілізації стану пацієнта та виявлення потреби у реабілітаційних процедурах. При цьому процес направлення пацієнта на реабілітацію (до спеціалізованого реабілітаційного відділення лікувального закладу або просто залучення МДРК з лікарем РМ на чолі) не фіксується в ЕСОЗ окремими спеціальними подіями, що реєструються.

Поточною реалізацією у ЕСОЗ бізнес-процесів ведення ІРП в цілому передбачається
створення окремих епізодів:
- лікуючого лікаря – з фіксацією у ньому основного та допоміжних діагнозів по захворюванню пацієнта, та фіксацією усіх ЕМЗ лікування основного захворювання;
- епізода з типом Реабілітація, що створюється та ведеться лікарем ФРМ та членами МДРК по загальній для усіх етапів реабілітації схемі ведення ЕМЗ у ЕСОЗ.

Враховуючи законодавчно внормовану низьку інтенсивність реабілітаційних процедур у гострому періоді та пряму відповідальність (на цьому етапі) за стан пацієнта саме лікуючого лікаря, реєстрація ЕМЗ реабілітаційного цикла ІРП виконується у контексті основного лікувального епізода, до якого прив’язуються ЕМЗ процесів - реабілітаційних обстежень, плана надання реабілітаційних процедур та фіксації щоденних виконаних реабілітаційних процедур.

Усі сутності ЕМЗ реабілітаційних циклів, що ведуться у ЕСОЗ лікарем ФРМ та членами МДРК, доступні для ознайомлення (на читання) усім лікарям поточного ЗОЗ за замовчуванням без додаткових запитів на дозволи згідно модифікованих правил АВАК, та можуть бути використані у електронних формах медичної документації, що опрацьовуються функціоналом МІС-ів.

Для спрощення механізма отримання доступа до ЕМЗ реабілітаційного цикла сутності Care Plan та Activity додано до переліку сутностей, на які розповсюджується правило доступа “ABAK Rule: @rule_2” - “Співробітник може читати сутність, створену в MSP працівника”.

При створенні Care Plan під час реабілітації у стаціонарі (з "terms_of_service" = "inpatient") прибрано необхідність отримувати підтвердження від пацієнта на таке створення. 

Модель взаємодії лікувального та реабілітаційного процесів під час гострого періоду представлена на малюнку:

 

Лікар ФРМ координує роботу залучених у склад МДРК фахівців-реабілітологів та забезпечує виконання встановлених процесів і процедур реабілітації та реєстрацію даних ЕМЗ відповідних циклів ІРП, в т.ч.:

  • пошук у ЕСОЗ даних пацієнта, який потребує реабілітації; 

  • отримання доступу до ЕМЗ пацієнта та ознайомлення з ними; 

  • проведення членами МДРК первинних, проміжних та заключних обстежень відповідно до їхньої спеціалізації, та реєстрацію членами МДРК профільних ЕМЗ пацієнта за результатами проведених  обстежень (Encounter data package з сутностями Observation) з описом його стану відповідно до стандартів класифікації МКФ (НК 030:2022; Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я); 

  • реєстрація ЕМЗ плану проведення (сутності Care Plan) процедур реабілітації пацієнта;   

  • реєстрація членами МДРК профільних ЕМЗ пацієнта за результатами планування реабілітаційних процедур (сутності Activity та Service Request); 

  • реєстрація членами МДРК профільних ЕМЗ пацієнта за результатами виконання запланованих процедур (Encounter data package із сутностями Procedure); 

  • реєстрація членами МДРК профільних ЕМЗ пацієнта за результатами проміжних/заключних обстежень (Encounter data package з сутностями Observation) з описом його стану відповідно до стандартів класифікації МКФ (НК 030:2022; Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я); 

  • прийняття рішення щодо формування наступного циклу ІРП та складу ЕМЗ, які забезпечують реєстрацію наступного циклу реабілітації . Можливе продовження дії вже сформованого плану (Care Plan) з додаванням нового пакета реабілітаційних процедур (Activity+Service Request) або формування нового плану в рамках поточного епізоду (див. далі у п.6 Варіанти побудови послідовності циклів ІРП у межах одного періоду).

3. Розмежування процесів надання реабілітаційної допомоги для фіксації у ІРП

Профільні обстеження пацієнта членами МДРК виконуються відповідно до методик та інструментальних методів, відповідно до профілів їх спеціалізації. Результати цих обстежень є підставою для профільних спеціалістів зі встановлення категорійного профілю МКФ – опис стану пацієнта відповідно до стандартів класифікації МКФ (НК 030:2022 Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я).  

На даний момент у низці МІС вже реалізована деталізована реєстрація таких профільних обстежень. Однак у поточній реалізації ведення ЕМЗ прийнято фіксацію набору даних, безпосередньо включених до складу Індивідуального Реабілітаційного плану згідно з Додатком до Постанови КМУ №1462 від 16.12.2022  Деякі питання організації реабілітації у сфері охорони здоров’я

Внесення до ЕСОЗ детальної інформації проведених об'єктивних обстежень пацієнта та механізмів встановлення даних стану для його категорійного профілю передбачається на наступному етапі впровадження проекту «Реабілітація до ЕСОЗ». 

Дані інструментальних обстежень, проведених профільними фахівцями, можуть фіксуватися в МІС і бути затребувані локально в рамках конкретних лікувальних закладів. 

Модель використання сутностей ЕМЗ кожного циклу реабілітації представлена на малюнку:

 

4. Структура сутностей ЕСОЗ для використання у складі циклу ІРП

При розробці моделі даних використовують концепцію, за якою фіксація записів у ЕСОЗ про взаємодії (Encounter) та реабілітаційні процедури (Procedure) проводиться фахівцями з реабілітації за фактом завершення таких дій. 

Епізод реабілітаційної допомоги створюється лікарем ФРМ виключно у разі, якщо ним було прийнято рішення щодо необхідності надання пацієнту реабілітаційної допомоги. 

Структура сутностей ЕСОЗ, а також актуальні статуси для кожної з них, покладених в основу моделі ЕМЗ ІРП, представлена на малюнку: 

 

5. Ролі Лікаря ФРМ та фахівців з реабілітації

Лікар ФРМ, згідно з прийнятими регламентами, є основним спеціалістом, який несе відповідальність за виконання індивідуального реабілітаційного плану пацієнта та за управління роботою МДРК загалом. Саме він є єдиним фахівцем, який виконує створення плану лікування (з реєстрацією відповідної взаємодії, в результаті якої до ЕСОЗ-у вноситься план лікування). Таким чином, сутності  Encounter ФРМ Start та Care plan створюються виключно лікарем ФРМ, який підписує їх своїм ЕЦП. Всі інші сутності можуть бути створені як фахівцями зі складу МДРК, так і за необхідності самим лікарем ФРМ.

6. Варіанти побудови послідовності циклів ІРП у межах одного періоду

При виникненні необхідності більш ніж одного циклу ІРП у межах перебування пацієнта в медустанові можливі варіанти комбінації структур сутностей ЕМЗ залежно від реальних потреб МДРК у формуванні наступних циклів. Застосування таких комбінацій не обмежується поточними валідаціями ЕСОЗ.  

1-й Варіант — можливий за умови, що проміжне обстеження стану пацієнта вказує на необхідність зафіксувати закриття плану лікування (Care Plan) попереднього циклу, і в рамках поточного епізоду ІРП для кожного наступного циклу створювати новий Care Plan. При плануванні нових активностей є можливість використовувати результати проміжного обстеження попереднього циклу як первинні обстеження наступного циклу. На наведеній схемі показані такі можливі посилання з Activities наступного циклу на Observations попереднього циклу.

 

2-й Варіант — можливий за умови, що проміжне обстеження стану пацієнта показує можливість використання плану лікування (Care Plan) попереднього циклу, і в рамках поточного епізоду ІРП для кожного наступного циклу створюються лише нові активності для Care Plan, що вже існує. При плануванні нових активностей зберігається можливість використання результатів проміжного обстеження попереднього циклу як первинні обстеження наступного циклу.

 

 

3-й Варіант - можливий з адміністративних причин при переведенні пацієнта з відділення лікувального закладу до іншого відділення або лікувального закладу. В цьому випадку для кожного нового етапу створюється окремий епізод реабілітації та проводиться повноцінна фіксація ЕМЗ первинного реабілітаційного обстеження нового епізоду. 

 

 

7. Взаємодія лікувального та реабілітаційного процесів під час післягострого та довготривалого періодів

 

Характерною особливістю післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів є надання реабілітаційної допомоги пацієнтові у спеціалізованих реабілітаційних установах (стаціонарних умовах та амбулаторних реабілітаційних закладах) . 

Для даного процесу характерно виконання лікарем ФРМ усіх дій по веденню ЕМЗ пацієнта відповідно до встановлених в ЕСОЗ правил і процесів. Надходження пацієнта для отримання реабілітаційної допомоги можливе як за направленням зі стаціонара попереднього, гострого періода, так і від сімейного або лікуючого лікаря пацієнта. Лікар ФРМ у післягострому та довготривалому періоді самостійно приймає рішення про надання або відмову в наданні реабілітаційної допомоги пацієнту.

Тож лікар ФРМ самостійно забезпечує реєстрацію всіх основних даних пацієнта та результату виконання реабілітаційних процесів згідно діючого функціонала ЕСОЗ, в т.ч: 

  • пошук / первинну реєстрацію пацієнта при надходженні його до стаціонару або на амбулаторне обслуговування; 

  • отримання доступу до його раніше внесених ЕМЗ; 

  • фіксацію основних/супутніх діагнозів пацієнта; 

  • оформлення виписки пацієнта / направлення його до іншого медичного закладу.

Реабілітаційний процес та включення до нього Мультидисциплінарної Реабілітаційної Команди (МДРК) лікувального закладу ініціюється по рішенню лікаря ФРМ та виявлення потреби у наданні реабілітаційної допомоги. 

Для спрощення механізма отримання доступа до ЕМЗ реабілітаційного цикла сутності Care Plan та Activity додано до переліку сутностей, на які розповсюджується правило доступа “ABAK Rule: @rule_2” - “Співробітник може читати сутність, створену в MSP працівника”.  Це стосується як надання стаціонарної, так і амбулаторної реабілітаційної допомоги.

При створенні Care Plan під час реабілітації у стаціонарі (з "terms_of_service" = "inpatient") прибрано необхідність отримувати підтвердження від пацієнта на таке створення. Під час амбулаторного обслуговування зберігається діючій процес отримання згоди пацієнта засобами СМС-інформування.  

 

Модель взаємодії лікувального та реабілітаційного процесів під час післягострого та довготривалого періодів представлена на малюнку:

 

ЕСОЗ - публічна документація